Vladimir

Vladimir

POŽEGA - Jedan naš sugrađanin i čitatelj Kronike požeško-slavonske sinoć iza 23 sata uočio je životinju koja se čudno ponašala, bila pomalo dezorijentirana, hodala u krug i njuškala. Odmah je bio siguran da to nije pas, i po reakcijama životinje, jer pas bi čovjeku prišao. To se događalo kod kružnog toka na kraju Ulice Matice hrvatske, odmah uz zgradu casina. Napravio je nekoliko fotki i životinja se poslije udaljila. Sumnjao je na vuka.

IMG 1939b77025f6f80b00f8fe8913c48ed4 VKontaktirali smo iskusne lovce i potvrdili su naše sumnje da je to čagalj, kojih u našem kraju i Požeštini ima već dosta. No da bi se spustio tako nisko u grad još nisu imali primjera.

Ovaj je očito došao od pravca Save, prešao preko Požeške gore i izgleda da ga je iznenadio grad u kojemu se pomalo izgubio.

 

Čagljevi popunjavaju sličnu ekološku nišu kao i kojot (nekada zvan američki čagalj) u Sjevernoj Americi; i jedni i drugi su svejedi, mogu loviti životinje malene do srednje veličine, a i poznati su strvinari. Duge noge i pseći zubi su dobro prilagođeni lovu na malene sisavceptice i gmazove. Velika stopalai spojene kosti noge omogućavaju im da dulje vrijeme mogu trčati brzinom od 16 km/h. Najaktivniji su u zoru i navečer.

Čagljevi obrazuju monogamne parove i brane svoj teritorij od drugih parova. Agresivno ga brane i kasnije označavaju mokraćom ili izmetom. Teritorij može biti dovoljno velik i za mlade tog para, koji još uvijek nisu osnovali svoj teritorij. Ponekada se okupljaju u malene čopore, naprimjer da jedu strvinu, ali obično love sami ili u paru.

Golden wolf small

IMG 310ede3a33989a8575c436db5a9d6f6c V

POŽEGA - Tena Stastny iz OŠ Julija Kempfa, Ivan Solina iz OŠ „Dobriša Cesarić“ te Neo Vojak iz OŠ Antuna Kanižlića, najbolji učenici osmih razreda, na prijedlog učiteljskih vijeća spomenutih osnovnih škola kojima je Grad Požega osnivač, prigodno su nagrađeni na organiziranom prijemu u Gradskoj vijećnici Grada Požege.

Gradonačelnikova zamjenica Irena Martinek uručila je tom prigodom tisuću eura svakom učeniku, sukladno važećoj gradskoj odluci, čestitavši im na ostvarenom uspjehu te im poželjevši puno uspjeha i u nastavku njihova obrazovanja.

Uz gradonačelnikovu zamjenicu Martinek i pročelnicu Upravnoga odjela za društvene djelatnosti Grada Požege Maju Petrović, prijemu su nazočili i roditelji nagrađene djece te ravnateljice požeških osnovnih škola, Kornelija Sabljak (OŠ Julija Kempfa), Lidija Pecko (OŠ „Dobriša Cesarić“) i Renata Marinić (OŠ Antuna Kanižlića).

požega - Nastavljajući praksu prethodnih godina, Požeško-slavonska županija i ove godine provodi niz projekata usmjerenih djeci i mladima, a sufinanciranju se ponovno pridružuju gradovi i općine.

Spomenuti projekti, bili su jedna od tema koordinacije županice Antonije Jozić s gradonačelnicima i načelnicima. - Riječ je o projektima koje smo pokrenuli kako bismo svoj djeci s područja županije pružili jednake uvjete. Želimo da svako dijete ima priliku naučiti plivati, otići na more, započeti školovanje s osmijehom, kao i da studenti dobiju poticaj vratiti se u svoju zajednicu - poručila je Jozić, naglasivši važnost kontinuirane suradnje s jedinicama lokalne samouprave.

Među aktualnim projektima istaknuta je besplatna škola plivanja koja se odvija uz sustav sufinanciranja. Ovaj model omogućava dostupnost plivačkog znanja većem broju djece, a provodi ju Sportska zajednica Požeško-slavonske županije.

Kako je istaknula pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Požeško-slavonske županije, Sunčica Bajić, trenutačno školu plivanja na bazenima u Velikoj i u Lipiku pohađa gotovo 300 učenika iz svih škola kojima je županija osnivač.

Također, i ove godine se nastavlja projekt kojim županija, gradovi i općine osiguravaju besplatno ljetovanje za učenike slabijeg imovinskog statusa u požeškom dječjem odmaralištu u Baški na otoku Krku te u dječjem odmaralištu „Cvrčak“ na otoku Viru.

- Uz osiguran prijevoz, smještaj i hranu, Požeško-slavonska županija će dodatno i ove godine svakom djetetu osigurati džeparac u visini 50 eura – istaknula je županica Jozić.

Treći važan projekt odnosi se na učenike koji najesen po prvi put sjedaju u školske klupe. Sve prvašiće i ove će školske godine u klupama dočekati prigodni paketići.

Uz navedene projekte za osnovnoškolce, u suradnji se nastavlja ulagati i u visoko obrazovanje, stipendiranjem studenata medicine. - Trenutačno je u program uključeno 27 studenata medicine, a svaki od njih prima mjesečnu stipendiju u iznosu od 400 eura – upoznala je pročelnica Bajić.

Županica Jozić podsjetila je kako je Požeško-slavonska županija stipendije dodjeljuje u tri kategorije. Budućim liječnicima 400 eura mjesečno, studentima deficitarnih zanimanja iz STEM područja matematike i fizike 230 eura te studentima svih ostalih studijskih programa 150 eura mjesečno. - Kao i sve druge županije i mi se borimo s nedostatkom liječnika, a jedna od mjera su ove stipendije kojima mladim ljudima poručujemo da ih njihov kraj cijeni i treba po završetku obrazovanja.

POŽEGA - U svečanoj atmosferi Koncertne dvorane Glazbene škole Požega, po drugi put su nagrađeni najbolji sportaši, sportašice i sportske udruge Požeško–slavonske županije za uspjehe u prethodnoj godini.

Čestitke svim nagrađenima uputio je Vlado Drkulec predsjednik Sportske zajednice Požeško–slavonske županije koja je provela natječaj. - Svima nagrađenima čestitam na osvojenim nagradama, a svima koji ove godine nisu osvojili nagradu želim puno sreće sljedeće godine. Prilikom izbora nismo se rukovodili isključivo sportskim rezultatima. Rukovodili smo se time da ove nagrade dobiju sportašice i sportaši koji su svojim sveukupnim ponašanjem i sportskom pojavom doprinijeli razvoju sporta naše županije.

Županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić istaknula je kako iza svakog osvojenog pehara, medalje i priznanja stoji bezbroj sati treninga, odricanja i discipline i na tome treba čestitati. - Prošle godine je županijska Sportska zajednica, uz potporu Požeško-slavonske županije, pokrenula ovu dodjelu kako bismo prepoznali i vrednovali uspjehe, istaknuli važnost sporta, potaknuli mlade na bavljenje sportom te ohrabrili sve naše sportaše i sportske djelatnike da nastave težiti izvrsnosti. Želimo da ova večer bude isključivo priznanje svima vama.

Naglasila je kako će se i dalje nastaviti s razvojem sporta na području Požeško-slavonske županije. - Suradnjom Požeško-slavonske županije, Sportske zajednice Požeško-slavonske županije i uz potporu Ministarstva turizma i sporta, klubovima s područja županije ove godine dodijeljeno je rekordnih 580 tisuća eura, a najviše od svega raduje što je većinski dio tih sredstava usmjeren upravo na rad s djecom i mladima koji su i ovdje u velikom broju. Ulaganja u sportsku infrastrukturu i podršku sportskim programima nastavit ćemo i dalje jer vjerujemo kako je to temelj za stvaranje novih generacija sportaša koji će nastaviti nizati uspjehe i ponosno predstavljati našu županiju i izvan njezinih granica. Sigurna sam kako će tome pripomoći i novih sedam sportskih dvorana i kabineta koje ćemo realizirati u ovom mandatu.

Nagrade su dodijeljene u nizu kategorija, a prva je bila kategorija predškolskog i školskog sporta. Dječji vrtić Požega osvojio je prvo mjesto na 20. olimpijskom festivalu dječjih vrtića u 2024. godini, gdje je sudjelovalo više od 500 djece iz 11 vrtića s područja županije.

Požeško-slavonska županija dugi niz godina prati uspjehe te dodjeljuje pohvalnice i zahvalnice učenicima i mentorima temeljem ostvarenih rezultata na državnim prvenstvima školskih sportskih društava. Prošle školske godine na državnim prvenstvima sudjelovalo je više od 250 naših sportaša, a nagrađeni  su oni koji su osvojili jedno od prva tri mjesta.

U kategoriji učenika s intelektualnim teškoćama nagrađen je učenik Josip Pujić koji je osvojio 2. mjesto u utrci na 400m i 3. mjesto u skoku u dalj s mjesta. Marija Vukoja osvojila je 3. mjesto u bacanju loptice, a oboje su u štafetnoj igri uz Marka Filu osvojili 2. mjesto.

Učenice OŠ fra Kaje Adžića Pleternica su na državnom prvenstvu u futsalu za 5. i 6. razrede osvojile 2. mjesto.

Na državnom prvenstvu u stolnom tenisu za dječake, učenici OŠ Dobriše Cesarića iz Požege osvojili su 3. mjesto, a Erik Spasojević iz OŠ Grigora Viteza Poljana osvojio je 3. mjesto u trčanju na 60m na Sportskim igrama mladih.

U kategoriji perspektivnih sportašica i sportaša, nagrade su dobili: Ela Petranović – Ženski košarkaški klub „Plamen“ Požega, Ella Lukas – Judo klub „Slavonac“ Čaglin, Ella Marić – Ženski košarkaški klub „Plamen“ Požega, Ema Blagojević – Judo klub „Slavonac“ Čaglin, Ema Vidović – Ženski košarkaški klub „Plamen“ Požega, Erika Soldo – Športski teniski klub Požega, Hana Knezović – Šahovski klub Požega, Marija Knezović – Šahovski klub Požega, Ivona Švajda - Judo klub „Slavonac“ Čaglin, Larisa Ciprijanović - Ženski košarkaški klub „Plamen“ Požega, Lucija Marijanović – Judo klub „Jigoro“, Lucija Mihović – Judo klub „Judokan“ Požega, Marta Komušanac – Judo klub „Judokan“ Požega, Rea Kir – Judo klub „Jigoro“, Tena Hećimović – Judo klub „Jigoro“, Vanesa Zečević - Judo klub „Slavonac“ Čaglin, Veronika Grbeš – Judo klub „Jigoro“, Bruno Bluha - Judo klub „Slavonac“ Čaglin, Ivano Bošnjak - Judo klub „Slavonac“ Čaglin, Josip Rožić – Nogometni klub „Slavonija“ Požega, Leon Akmačić - Nogometni klub „Slavonija“ Požega, Marko Ćališ – Rukometni klub Požega, Mate Kovačević – Šahovski klub Požega, Mateo Horvatović – Judo klub „Judokan“ Požega, Mihael Balog – Nogometni klub „Slavonija“ Požega, Mihael Kapraljević - Nogometni klub „Slavonija“ Požega, Nemanja Đukić - Judo klub „Slavonac“ Čaglin i Roko Zdravković - Judo klub „Jigoro“.

U kategoriji kadetkinja 3. mjesto osvojila je Lana Knaus iz Judo kluba „Slavonac“ Čaglin, 2. mjesto osvojila je Lucija Grbeš iz Športskog teniskog kluba Požega, a 1. mjesto osvojila je Hana Hormot iz Streljačkog kluba Požega.

U kategoriji kadeta 3. mjesto osvojio je Ivan Caha iz Rukometnog kluba Pakrac, 2. mjesto osvojio je Ante Knez iz Rukometnog kluba Požega, a 1. mjesto osvojio je Damian Bošnjak iz Boksačkog kluba Graciano Požega.

U kategorija juniorki 2. mjesto osvojila je Sara Hak iz ŽKK Plamen Požega, a 1. mjesto osvojila je Lara Benić iz ŽKK Plamen Požega.

U kategoriji juniora 3. mjesto osvojio je Tvrtko Janković iz NK Slavonije Požega, 2. mjesto osvojio je Stefan Lenče iz Moto kluba Pakrac 1994., a 1. mjesto osvojio je Niko Kalvi iz Kuglačkog kluba Slavonski banovac Pakrac.

U kategoriji pojedinaca u sportu osoba s invaliditetom u muškoj kategoriji 2. mjesto osvojio je Matej Pernar iz Parasportski boccia klub Nada Požega, a 1. mjesto osvojila je Lovro Jelavić iz Parasportski boccia klub Nada Požega.

U kategoriji pojedinaca u sportu osoba s invaliditetom u ženskoj kategoriji 1. mjesto osvojila je Željka Peška iz Športske udruge slijepih Grada Požege i Požeško-slavonske županije Zlatna Dolina.

U kategoriji Sportska udruga osoba s invaliditetom 2. mjesto osvaja Parasportski boccia klub Nada Požega, a 1. mjesto osvojila je Športska udruga slijepih Grada Požege i Požeško-slavonske županije Zlatna Dolina.

U kategoriji seniorki 2. mjesto osvojila je Nikolina Raguž iz Stolnoteniskog kluba Požega, a 1. mjesto osvojila je Laura Bašić iz Ženskog košarkaškog kluba Plamen Požega.

U kategoriji seniora 3. mjesto osvojio je Matej Martinović iz Nogometnog kluba Slavonija Požega, 2. mjesto osvojio je Marko Antunović iz Rukometnog kluba Požega, a 1. mjesto osvojio je Dario Stanković iz Body building klub Body Art Požega.

U kategoriji ženskih sportskih udruga 2. mjesto osvojio je Stolnoteniski klub Požega, a 1. mjesto osvojio je Ženski košarkaški klub Plamen Požega.

U kategoriji muških udruga 3. mjesto osvojio je Rukometni klub Požega, 2. mjesto osvojio je Stolnoteniski klub Požega, a 1. mjesto osvoji je Nogometni klub Slavonija Požega.

Nagradu za istaknutog sportskog djelatnika osvojili su Krešimir Bubak i Zvonko Šimunović.

Krešimir Bubak jedan je od osnivača Nogometnog kluba Požega u 1962. godini, a u klubu je igrao kao igrač dugi niz godina. Krešimir je oformio selekciju juniora te je kroz godine obnašao dužnosti trenera seniorske momčadi, juniorske momčadi i pionirske momčadi. Od 1967. do 2013. obnašao je dužnost tajnika Nogometnog kluba Požega, punih 46 godina uspješnog rada i volontiranja u klubu. Krešimir je nadaleko poznat i priznat sportski djelatnik, omiljen među društvom, koji je sebe u potpunosti dao za požeški sport, a ponajviše Nogometni klub Požegu, gdje je klupska legenda.

Zvonko Šimunović cijeli radni vijek do mirovine proveo je u Osnovnoj školi Zdenka Turkovića Kutjevo. Bavio se nogometom kao igrač i trener svih uzrasnih kategorija, a iz kojeg je rada izašlo i šest prvoligaških igrača. Izuzetno je prepoznat i izvan svoje sredine zbog izvannastavnih, izvanškolskih i društvenih aktivnosti. Školske ekipe, te više pojedinaca iz kutjevačke osnovne škole, tijekom njegovog rada postigle su vrhunske rezultate uključujući prvake na državnoj razini u nogometu, atletici, rukometu, odbojci, košarci i badmintonu. Pored toga uključivao ih je na različite turnire i natjecanja izvan svoga kraja, a organizirao je i brojna natjecanja od lokalne do državne razine, kao i škole plivanja za najmlađe. Ministarstvo obrazovanja i sporta dodijelilo mu je 2001. godine Zlatnu plaketu za doprinos obuci neplivača, a dobitnik je više drugih priznanja i nagrada. Hrvatski kineziološki savez dao mu je 2011. godine posebno priznanje za dugogodišnji rad i doprinos u školskom sportu.

Prije svečane dodjele nagrada predstavnicima sportskih klubova uručeni su ugovori namijenjeni sufinanciranju programa/projekata u sportu od interesa za opće dobro na području Požeško-slavonske županije u 2025. godini. Sredstva u visini 20300 eura dodijeljena su na temelju odluke Izvršnog odbora Sportske zajednice, a namijenjena su za sufinanciranje programa školovanja, stručnog usavršavanja i izobrazbe trenera, sufinanciranje programa u suradnji s Hrvatskih olimpijskim odborom te nacionalnih ili EU fondova, programe sportskih aktivnosti osoba s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom, organizaciju/odlazak na međunarodne, tradicionalne i prigodne sportske manifestacije i nabavu sportske opreme.

Dogodila su se tri požara na otvorenom prostoru  -

FOTO: Ilustracija

U utorak 1. srpnja 2025. oko 14.40 sati u blizini mjesta Crkveni Vrhovci, na neutvrđeni način došlo je do požara na otvorenom prostoru te je izgorjela suha trava i nisko raslinje.

Istoga dana, u neutvrđenom vremenu, u mjestu Biškupci, na neutvrđeni način došlo je do požara na otvorenom prostoru te je izgorjela suha trava i nisko raslinje.

Nešto kasnije, oko 21 sat u mjestu Gradac, na neutvrđeni način došlo je do zapaljenja rolo bala sijena u vlasništvu 51-godišnjaka. Slijedi očevid i utvrđivanje svih okolnosti nastanka navedenog požara.

U požaru je u potpunosti izgorjelo krovište, traktor i rolo bala sijena  -

FOTO: DVD Brestovac

514355600 1185272503642798 3390729009376080056 nU ponedjeljak 30. lipnja 2025. oko 15 sati u mjestu Žigerovci, došlo je do požara na staji u vlasništvu 72-godišnjaka.

Očevidom je utvrđeno da je do požara došlo uslijed kvara na električnim instalacijama na drvenoj nadstrešnici odakle se požar proširio na krovište.

U požaru je u potpunosti izgorjelo krovište, traktor i rolo bala sijena.

Na požarištu su gasili vatrogasci DVD Brestovac i JVP PSŽ koji su zaprimili dojavu o požaru staje u naselju Žigerovci koji se proširio na otvoreni prostor, livadu i šumu.

  - Na intervenciju smo izašli sa navalnim vozilom, autocisternom i kombi vozilom te 6 vatrogasaca. Požar je ugašen nakon višesatnog gašenja, situaciju je otežavala visoka temperatura, vjetar i velika količina gorivog materijala a ponajviše nedostatak hidrantske mreže. U pomoć su pozvani DVD Ivandol i DVD Zakorenje - kažu iz DVD Brestovac.
Intervencija završena u 19:30 sati.

Vozač je uhićen i smješten u posebnu prostoriju policije te će uz optužni prijedlog biti priveden na Prekršajni odjel Općinskog suda u Požegi -

FOTO: Ilustracija

U utorak 1. srpnja 2025. oko 16.45 sati u mjestu Potočani, policijski službenici su u prometu zatekli 46-godišnjeg vozača koji je prije stjecanja prava na upravljanje i ne koristeći sigurnosni pojas upravljao osobnim automobilom. Također je utvrđeno da je on višestruki počinitelj prometnih prekršaja zbog čega mu je sud izrekao i zaštitnu mjeru zabrane upravljanja motornim vozilom „B“ kategorije.

Vozač je uhićen i smješten u posebnu prostoriju policije te će uz optužni prijedlog biti priveden na Prekršajni odjel Općinskog suda u Požegi, a također mu je privremeno oduzeto i vozilo kojim je upravljao.

Vozačici je na mjestu događaja naplaćena novčana kazna  -

FOTO: Ilustracija

U utorak 1. srpnja 2025. oko 11.55 sati između mjesta Ferovac i Kutjevo, 60-godišnja vozačica koja je upravljala osobnim automobilom, pretjecala je vozilo ispred sebe nakon čega se ponovno vraćala u prometnu traku da se nije uvjerila da to može učiniti bez opasnosti za ostale sudionike u prometu te je udarila zadnjom desnom bočnom stranom vozila u prednji lijevi bočni dio osobnog automobila kojim je upravljao 56-godišnjak.

Vozačici je na mjestu događaja naplaćena novčana kazna zbog počinjenog prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

KOPAČKI RIT / OSIJEK / BIZOVAC - Nakon uspješno završenog prvog dijela zajedničkog vježbanja, edukativnih, zabavnih i kreativnih aktivnosti stiglo je red na opuštanje, istraživanje i uživanje u ljepotama naše Slavonije.

U organizaciji Udruge La Bella Vita u sklopu projekta "Zlatni krug zajedništva", umirovljenici s područja Kutjeva, Jakšića i Vetova krenuli su na vikend izlet u istočne krajeve.

Slika 7Putovanje smo započeli u Baranji, točnije u Kopačevu gdje smo doživjeli pravu čaroliju prirode – šetali kroz Park prirode Kopački rit, provozali se vlakićem, a zatim i plovili brodom kroz mirne vode rita, uz predivan prizor ptica i bogatstva flore i faune.

Nakon toga uputili smo se u Osijek na ručak i slobodno vrijeme za šetnju gradom i nasipom uz Dravu. Za kraj dana uslijedilo je savršeno opuštanje – kupanje u Bizovačkim toplicama, gdje smo uživali u toplim, ljekovitim vodama i slavonskim valovima te neizostavnim – vježbama u vodi.Slika 3

Sunčano vrijeme, dobro društvo i smijeh na svakom koraku obilježili su vikend koji ćemo svi zajedno još dugo pamtiti.

Aktivnosti su sufinancirane sredstvima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

UGP je proveo anketu među poduzetnicima kako bi ocijenio koliko hrvatski gradovi podupiru malo i srednje poduzetništvo. Rezultati su pokazali da su najbolji uvjeti za poslovanje u gradovima poput Svete Nedelje, Umaga i Kastva. Tamo gdje je dobro poslovati, ljudi ostaju, a poduzetništvo je tako i ključ demografske stabilnosti -

Kako bismo dobili jasniju sliku o tome kako hrvatski gradovi podupiru razvoj privatnog sektora — posebno malih i srednjih poduzeća, koja čine okosnicu nacionalnog gospodarstva — Boris Podobnik, predsjednik UGP-a proveo je anketu među samim poduzetnicima. Istraživanjem smo željeli saznati kako oni doživljavaju rad lokalne samouprave, koliko su zadovoljni dostupnim potporama, administrativnim postupcima, infrastrukturom i ukupnim poslovnim okruženjem. Rezultati ankete omogućili su nam da rangiramo gradove prema razini podrške koju pružaju poduzetnicima te da istaknemo dobre primjere, ali i prostor za poboljšanja.

Zanimljivo kako su gradovi u kojima su prošli izbori završili u prvom krugu ujedno i gradovi koje sami poduzetnici hvale kao sredine u kojima je dobro poslovati. Kud bi nam bio kraj kao državi da je u cijeloj Hrvatskoj isti odnos prema kao što je to u Svetoj Nedelji, Umagu, Primoštenu, Kastvu, Poreču, Viškovu, Bjelovaru, Koprivnici, Bakru ili Novskoj. Nakon dvije godine Udruga Glas poduzetnika provela je ponovno anketu među svojim članovima i pitala poduzetnike kako je poslovati u njihovim sredinama. Uistinu, gdje je dobro za poduzetnike tu država funkcionira, inspekcije tretiraju poduzetnike kao ljude i partnere jer oni nude usluge i robu koju onda građani konzumiraju i time pune proračun. U takvim sredinama ljudi ne žele iseliti iz Hrvatske pa je borba za bolje uvjete poduzetništva ne samo borba za bogatiju Hrvatsku već je i prodemografska politika jer ne tjera Hrvate u iseljeništvo.

Posebno veseli što su među sredinama koje su najbolje za poduzetnike gradovi u kojima su na vlasti SDP, HDZ, neovisni, HSLS i IDS što znači kako ne možemo govoriti da je neka ideologija bolja za poduzetništvo.

I ove godine smo pitali između ostaloga bave li se lokalne zajednice nekim poslom kojim izravno nelojalno konkuriraju poduzetnicima, koliko li zadovoljni brzinom dobivanja urbanističke, građevinske i uporabne dozvole. Pitali smo i vide li korupciju, jesu li javni natječaji transparentni, vide li zapošljavanje preko veze, postoji li u njihovoj sredini industrijska zona, potiče li samouprava izvoz, inovacije i obrazovanje za realni sektor i daje li potpore poduzetnicima. Pitali smo i da li žalbe rezultiraju poboljšanjem sustava i jesu li zadovoljni visinom poreza.

I ove godine kao i prije 2 godine na čelu liste je Sveta Nedjelja i njen nezavisni gradonačelnik Dario Zurovec. Umag je naše čudo na moru jer njegov SDP-ov gradonačelnik Vili Bassanese promiče ne samo turizam kao i sve njegove kolege na Jadranu već i industriju u svom zaleđu gdje je smještena druga najjača kemijska industrija u Hrvatskoj, odmah iza daleko većeg Zagreba. U samom vrhu je i grad Novska gdje je lokalna vlast od malog gradića napravila raj za gaming industriju, ali i Bakar koji ima izvanrednu industrijsku zonu za koju mnogi misle da pripada Rijeci. Generalno je pravilo, što je manje nebodera to je sredina sklonija poduzetništvu.

Zanimljivo kako je Split u našoj anketi prošao jako loše i mnogi misle da su u tom gradu upravo poduzetnici odredili smjenu vlasti. U Splitu jako puno ljudi živi od turizma, u kafićima, restoranima ali i iznajmljivanju apartmani a baš su se mnogi od njih najviše žalili na prošlu vlast i kaznili je. Split je tako pokazao kako se nije dobro zamjerati poduzetnicima.

U našoj anketu za prethodnu splitsku vlast dijelile su se često po svim pitanjima nule i jedinice, po meni često nerealno, ali kad netrpeljivost eskalira ocjene prestanu biti realna mjera stanja.

Ovi najbolji gradovi i općine za poduzetništvo, po našem mišljenju, predstavljaju bolju Hrvatsku. Nadamo se da će i ostale lokalne sredine slijediti njihov primjer, jer bez učinkovite i pravedne administracije te inspekcija koje djeluju po načelima razvijenih zapadnih zemalja – nema bogate Hrvatske.Tamo gdje je dobro poduzetnicima, dobro je i građanima. Kada birokracija i inspekcijske službe ljude tretiraju s poštovanjem i kao ravnopravne partnere, tada je svima bolje. Takvo okruženje potiče rast, povjerenje i društveni napredak.“- zaključio je Boris Podobnik, predsjednik UGP-a

  1. Sveta Nedelja 3.7
  2. Umag 3.4
  3. Primošten 3.27
  4. Kastav 3.09
  5. Bakar 3.03
  6. Viškovo 3
  7. Novska 2.98
  8. Poreč 2.97
  9. Koprivnica 2.83
  10. Bjelovar 2.76
  11. Biograd na moru 2.69

Stupnik 2.54, Varaždin 2.54, Karlovac 2.49, Samobor 2.48, Solin 2.44, Čakovec 2.41, Petrinja 2.36, Rovinj 2.28, Velika Gorica 2.26, Križevci 2.24, Mali Lošinj 2.24 …. Osijek 2.03, Zadar 1.98, Rijeka 1.86, Zagreb 1.85, Split 1.65 …

Stranica 1 od 1540