
Vladimir
Petak 23. svibnja "Norijada 2025." - iz policije apeliraju na maturante da dostojno i mirno proslave završetak školske godine
Iz policije apeliraju na maturante da svojim ponašanjem i postupcima ne ugrožavaju vlastitu sigurnost te sigurnost građana i imovine da dostojno i mirno proslave završetak školske godine -
FOTO: Ilustracija s prošlogodišnje Norijade
POŽEGA - Tradicionalno po završetku školovanja za maturante, odnosno završne razrede srednjih škola održava se „norijada“.
Ovogodišnje okupljanje maturanata bit će u petak 23. svibnja 2025. s početkom u 14 sati, u Požegi u Ulici dr. Franje Tuđmana na prostoru starog atletskog stadiona (iza zgrade Gimnazije).
S obzirom da će se uz najavljenu lokaciju učenici okupljati i na više lokacija na području grada, policijski službenici će biti dodatno angažirani te će posebnu pozornost usmjeriti na sigurnost samih maturanata, građana i svih sudionika u prometu, kao i na sprječavanje činjenja prekršaja i kaznenih djela te oštećenja imovine.
Uz to, apeliramo i na roditelje da ne dopuštaju učenicima da tih dana upravljaju vozilima, posebice što u takvim okolnostima postoji povećan rizik od upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola ili prije stjecanja prava na upravljanje.
Upozoravamo ugostitelje i trgovce da u interesu zaštite zdravlja i sigurnosti mladih ne prodaju alkoholna pića i duhanske proizvode osobama koje za to ne ispunjavaju uvjete, a što će policijski službenici također pojačano nadzirati.
Na kraju, apeliramo na maturante da svojim ponašanjem i postupcima ne ugrožavaju vlastitu sigurnost te sigurnost građana i imovine da dostojno i mirno proslave završetak školske godine.
Tradicionalni "Koncert ispred katedrale" zbog lošeg vremena održan u Koncertnoj dvorani Glazbene škole Požega
POŽEGA - U utorak 20. svibnja održan je tradicionalan Koncert ispred katedrale, koji smo zbog loših vremenskih uvjeta izveli u našoj Koncertnoj dvorani. Zaista je šteta da Požežani nisu mogli uživati u koncertu na otvorenom jer je ovogodišnje izdanje obilovalo odličnom izvedbama mladih glazbenika.
Na samom početku ravnatelj Glazbene škole Požega Alen Kovačević pozdravio je prisutne i u svom govoru iznio kraći osvrtom na proteklu školsku godinu. Spomenuo je velik broj priznanja i nagrada koje nastavnici i učenici Škole gotovo svakodnevno postižu na raznim natjecanjima, te da je naša Koncertna dvorana gotovo neprekidno u funkciji brojnih nastupa naših učenika i gostujućih umjetnika, ali i domaćinstava velikog broja natjecanja namijenjenih djeci i mladima.
Program koji je uslijedio samo je potvrdio ravnateljeve riječi jer smo mogli čuti vrhunske nastupe naših ponajboljih učenika, mahom laureata brojnih natjecanja u svojim disciplinama. Nastupio je i Mješoviti zbor, a zatim je uslijedio vrhunac večeri. Ivo Gamulin Gianni, tenor, solist opere HNK-a u Zagrebu u suradnji s našim Školskim bendom izveo je raznovrstan program od songova i dueta popularne i filmske glazbe, napolitanske kancone, do vrhunske izvedbe popularnog šlagera iz 1953. g. Ta tvoja ruka mala, našeg sugrađanina Ljube Kuntarića.
S ponosom smo slušali našu maturanticu, sopranisticu Nateu Perinović, koja je uz zborski solo s Mješovitim zborom nastupila u duetu s Ivom Gamulinom.
Školski bend nastavnika i ovaj put je odlično pripremio Tin Tonković, a važno je napomenuti da su za sve izvedene glazbene brojeve Školskog benda aranžmane pripremili naši nastavnici: Dominik Škrabal, Tin Tonković i Alen Kovačević.
Dobroj atmosferi koncerta pridonijela je raspoložena publika koja je pljeskom snažno podržala sve izvođače. Koncertu su uz javne i kulturne djelatnike grada i županije prisustvovali zamjenik gradonačelnika dr.sc. Borislav Miličević i zamjenik županice Ferdinand Troha, dipl. ing.
22. svibnja obilježavamo Međunarodni dan biološke raznolikosti - Biljnom hranom do spasa biološke raznolikosti
Prijatelji životinja naglašavaju da je industrijski uzgoj životinja glavni pokretač gubitka bioraznolikosti -
Čak tri četvrtine kopnenog okoliša i oko 66 % morskog okoliša značajno je izmijenjeno ljudskim djelovanjem. Zbog toga je danas milijun biljnih i životinjskih vrsta suočeno s prijetnjom izumiranja. Prema Ujedinjenim narodima, trenutačna stopa izumiranja desetke je do stotine puta više od prosjeka tijekom posljednjih 10 milijuna godina. Zemlja upravo prolazi kroz šesto masovno izumiranje, i to kao posljedicu ljudskih aktivnosti.
Iako sve više raste svijest o tome da je biološka raznolikost globalna vrijednost od golema značaja za buduće generacije, broj vrsta svakodnevno se smanjuje zbog razornog ljudskog djelovanja. Globalni prehrambeni sustav, odnosno uzgoj životinja za hranu, jedan je od glavnih uzročnika degradacije okoliša, krčenja šuma i gubitka bioraznolikosti. S obzirom na važnost javnog obrazovanja i podizanja svijesti o ovim pitanjima, Ujedinjeni narodi odlučili su svake godine obilježavati Međunarodni dan biološke raznolikosti 22. svibnja. Tema ovogodišnjeg dana jest „Sklad s prirodom i održivi razvoj”.
Održiva prehrana važna za bioraznolikost
Gubitak biološke raznolikosti prijeti svima, pa tako i ljudima. Ono što jedemo ima ogroman utjecaj na bioraznolikost. Krčenje šuma kako bi se uzgajale milijarde životinja za ljudsku prehranu uništava autohtone biljne i životinjske vrste i njihova staništa. Usto, uzgoj životinja usisava hranjive sastojke iz tla i zagađuje okoliš jer otjecanje otpada s farma uzrokuje uništavanje zdravih ekosustava. No, iako su naši prehrambeni sustavi i obrasci potrošnje među glavnim pokretačima gubitka bioraznolikosti, oni također mogu biti važni alati za smanjenje pritiska na vrste i staništa.
Velika šansa za spas je u odabiru biljne hrane
Prijatelji životinja ističu da sudbina svih bića ovisi o našim svakodnevnim izborima i pozivaju sve građane da budu dio rješenja za očuvanje raznolikosti biljnog i životinjskog svijeta na našem planetu: „Uzgoj životinja značajno opterećuje okoliš jer troši velike količine zemlje, vode i fosilnih goriva, a pritom uzrokuje emisije stakleničkih plinova i različita zagađenja. No dobra vijest je da se štetni utjecaji uzgoja mogu uvelike izbjeći zamjenom životinjskih proizvoda biljnima, koji imaju neusporedivo manji utjecaj na prirodu. Odabirom biljne hrane ne činimo dobro samo svojem zdravlju već i cijelom planetu i njegovim ugroženim vrstama. Zato je upravo promicanje održive biljne prehrane najsnažnija poruka povodom Međunarodnog dana biološke raznolikosti”, navodi Vlatka Balaš Cerjak, koordinatorica projekata u udruzi Prijatelji životinja.
Poziva sve da u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana biološke raznolikosti pogledaju nagrađivani dokumentarni film „Eating our way to extinction” te da se zauzmu za opstanak životinjskih vrsta kojima prijeti izumiranje i postanu dio plana, odnosno rješenja. Napominje da se svi mogu upoznati s bogatom ponudom biljnih namirnica na 14. VegeSajmu, koji će se održati 13. i 14. lipnja 2025. na Europskom trgu u Zagrebu.
Recepti veganskih jela i više informacija kako prehranom očuvati bioraznolikost nalaze se na www.prijatelji-zivotinja.hr.
Superfinale Croatian Makers Lige - uspješan za Udrugu informatičara županije
POŽEGA - Udruga informatičara Požeško-slavonske županije sudjelovala je 2024/2025. godine u natjecanju Croatian Makers lige. Sudjelovala je s dvije dobne skupine, mlađa – 1. do 5. razred osnovne škole i starija skupina – 6. – 8. razred osnovne škole. Natjecanje se održalo kroz četiri kola uz korištenje Maqueen Plus robota.
Natjecanje je podijeljeno u 24 regije. Udruga se natjecala u regiji Požega. Poslije provedena četiri kola Mlađa dobna skupina u sastavu Tom Pirc, Andrija Hudeček, Stjepan Lucijanić i Marela Miletić osvojili su prvo mjesto i plasman u Superfinale. Starija dobna skupina u sastavu Branimir Varžak, Luka Matleković , Stjepan Benić i Mihael Lucijanić zauzela je drugo mjesto.
Mlađa dobna skupina, 21. 5., natjecala se s 24 prvaka iz drugih regija Hrvatske.
Na početku natjecanja u Mlađoj dobnoj skupini bilo je uključeno oko 600 osnovnih škola iz raznih dijelova Hrvatske. Sam plasman među 24 najboljih ekipa u Hrvatskoj je veliki uspjeh.
Nakon provedenog finalnog natjecanja naša ekipa osvojila je 8. mjesto. Na Superfinalu ekipa Udruge natjecala se s učenicima Tom Pirc i Andrija Hudeček. Oni su sve zadatke u potpunosti riješili , a razlika od boljeg plasmana je brzina kojom se izvršio zadani zadatak.
Čestitke svim učenicima koji su se natjecali ove godine za Udrugu informatičara, kao i profesoricama Sanji Grabusin i Ljiljani Miletić koje su pripremale učenike za natjecanja.
Vozio uz oduzetu vozačku ali zato s alkoholom - 53-godišnjak je uhićen uz prijedlog zatvora od 60 dana, 17 mjeseci bez vozačke i 1.980 eura kazne
Vozač je uhićen i smješten u posebnu prostoriju policije do prestanka djelovanja opojnog sredstava -
FOTO: Ilustracija
U srijedu 21. svibnja 2025. oko 11.40 sati u Požegi u Ulici kralja Zvonimira, policijski službenici su u prometu zatekli 53-godišnjeg vozača koji je upravljao osobnim automobilom pod utjecajem alkohola od 1,05 promila i za vrijeme dok mu je izrečena zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilima.
Vozač je uhićen i smješten u posebnu prostoriju policije do prestanka djelovanja opojnog sredstava te će uz optužni prijedlog kojim je predloženo izricanje kazne zatvora u trajanju od 60 dana i novčane kazne u iznosu od 1.980,00 eura te zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom B kategorije u trajanju od 17 mjeseci biti priveden na Prekršajni odjel Općinskog suda u Požegi, a također mu je privremeno oduzeto i vozilo kojim je upravljao.
30-godišnja vozačica vožnjom unazad skrivila prometnu nesreću s materijalnom štetom
Na mjestu događaja je 30-godišnjakinji naplaćena novčana kazna zbog počinjenog prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama -
FOTO: Ilustracija
U srijedu 21. svibnja 2025. oko 13.30 sati u Požegi u Ulici dr. Franje Tuđmana, 30-godišnja vozačica koja je upravljala osobnim automobilom, kretala se vožnjom unazad da se nije uvjerila da tu radnju može obaviti bez opasnosti za ostale sudionike u prometu te udarila zadnjim desnim dijelom vozila u zadnji desni bočni dio parkiranog osobnog automobila, a kojeg je prethodno parkirala 41-godišnjakinja.
Na mjestu događaja je 30-godišnjakinji naplaćena novčana kazna zbog počinjenog prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
Tijekom protekla 24 sata na području Policijske uprave požeško-slavonske dogodila se i prometna nesreća s materijalnom štetom u Požegi na raskrižju ulica Matice hrvatske i Sokolova.
Pod utjecajem alkohola od 2,28 promila 38-godišnjak upravljao teretnim automobilom kroz Kutjevo - smješten u policijsku postaju
Vozač je smješten u posebnu prostoriju policije do prestanka djelovanja opojnog sredstva i protiv njega slijedi prekršajni nalog -
FOTO: Ilustracija
U srijedu 21. svibnja 2025. oko 18 sati u Kutjevu u Ulici župnika Mirka Messnera, policijski službenici su u prometu zatekli 38-godišnjeg vozača koji je pod utjecajem alkohola od 2,28 promila upravljao teretnim automobilom.
Budući da je postojala opasnost da će nastaviti s činjenjem prekršaja on je smješten u posebnu prostoriju policije do prestanka djelovanja opojnog sredstva i protiv njega slijedi prekršajni nalog zbog počinjenog prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
Predviđena novčana kazna za navedeni prekršaj iznosi 1.320,00 eura, zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom B kategorije u trajanju od tri mjeseca i šest negativnih prekršajnih bodova.
Legenda hrvatskog rukometa podržala mlade talente - Domagoj Duvnjak i adidas za pozitivnije sportsko okruženje mladih
Nisu uvijek potrebne velike riječi – ponekad je dovoljno da mladi sportaši znaju da netko stoji uz njih, razumije izazove s kojima se susreću i vjeruje u njihov napredak. Upravo ta svijest i osjećaj zajedništva ono su na što adidasova inicijativa Sideline Effect stavlja naglasak jer podrška obitelji, trenera, ali i šire zajednice često su presudni za razvoj svakog sportaša
Zagreb, 21. svibnja - Jedan od najuspješnijih hrvatskih rukometaša, Domagoj Duvnjak, iznenadio je najmlađe članove RK Zagreba dolaskom na njihov trening u Područnoj školi Pongračevo. Dječaci od 10 i 11 godina imali su priliku trenirati s rukometnom legendom, dobiti savjete iz prve ruke i razgovarati o svemu što ih zanima. Ideja iza koje se krije ovaj susret dio je adidasove globalne inicijative Sideline Effect, posvećene stvaranju pozitivnog sportskog okruženja za mlade.
Sideline Effect je posebna adidasova inicijativa unutar globalne kampanje “You Got This”, osmišljena kako bi ukazala na stvarni utjecaj ponašanja i komunikacije iz najbliže okoline mladih sportaša – obitelji, prijatelja, trenera i zajednice. Temelji se na globalnom istraživanju provedenom među više od 12.000 sportaša u 24 zemlje, koje je pokazalo da se čak 4 od 5 mladih često susreće s neproduktivnim i nepoticajnim ponašanjem u svojoj okolini – od pretjeranih uputa i kritika, do naglašavanja rezultata umjesto truda. Takvi pritisci mogu narušiti njihovu motivaciju i ljubav prema sportu, pa čak dovesti i do odustajanja.
Kako bi preokrenuo taj trend, adidas je u suradnji sa sportskim psiholozima i ambasadorima poput Jürgena Kloppa, Aitane Bonmatí i Anthonyja Edwardsa razvio Sideline Essentials – skup konkretnih, pozitivnih ponašanja i komunikacijskih smjernica za roditelje, trenere, prijatelje i navijače. Cilj je potaknuti zajednicu da mladim sportašima pruži podršku, ohrabrenje i poštovanje, umjesto pritiska i kritike – što može biti presudno za njihov sportski razvoj i dugoročnu vezanost uz sport
Na treningu u Područnoj školi Pongračevo, Duvnjak je mladim igračima bio više od sportskog uzora – s njima je trenirao, dijelio savjete i otvoreno govorio o vlastitim iskustvima iz djetinjstva i profesionalne karijere.
“Podrška iz publike, s tribina, je svakom sportašu izuzetno važna. Kad čuješ riječi ohrabrenja i podrške, to te gura prema naprijed. Najviše mi znači podrška kad ne ide sve glatko – tada vidiš tko stvarno vjeruje u tebe. Pozitivne tribine nisu najglasnije, one su najtoplije. Volio bih češće čuti: ‘Super pokušaj!’, ‘Bravo za trud!’, ‘Bit će bolje sljedeći put!’. Ono što djeca čuju s tribina, nose kući. Sport treba graditi, ne rušiti. To sada učim i svog petogodišnjeg sina”, naglasio je Duvnjak.
Kroz razgovor s djecom, Duvnjak se prisjetio i vlastitih početaka: “Moji prvi rukometni koraci vezani su uz obitelj i prijatelje – tata mi je bio trener, mama i sestra su igrale rukomet, a djed mi je bio na svakoj utakmici. Najljepša sjećanja iz kadetskih i juniorskih dana vezana su uz prijateljstvo, putovanja i igru bez pritiska. To su trenuci koji ostaju za cijeli život.”
Motivacija mladim sportašima ne dolazi uvijek sama od sebe, osobito u trenucima umora ili izazova, no ključno je imati jasan cilj i ljude oko sebe koji vjeruju u tebe – suigrače, trenere i obitelj. Duvnjak je mladima posebno naglasio da na tom putu nikada ne smiju odustati, bez obzira na prepreke, jer ustrajnost i upornost uvijek vode naprijed. Pritom ih je podsjetio i na važnost timskog duha: rukomet, kao i svaki sport, traži zajedništvo i nesebičnost, a pravi uspjeh dolazi tek kada cijela ekipa diše kao jedno.
Nisu uvijek potrebne velike riječi – ponekad je dovoljno da mladi sportaši znaju kako netko stoji uz njih, razumije izazove s kojima se susreću i vjeruje u njihov napredak. Upravo ta svijest i osjećaj zajedništva često su presudni za ustrajnost i razvoj svakog sportaša.
adidas kroz Sideline Effect kampanju poziva roditelje, trenere i navijače da budu pozitivna snaga na tribinama i pomognu djeci da sport dožive kao prostor rasta, igre i zajedništva. Svaka pozitivna riječ i podrška s tribina može biti presudna za nastavak sportskog puta mladih sportaša.
1100. obljetnica Hrvatskoga Kraljevstva obilježena i prigodnom poštanskom markom s likom prvoga hrvatskoga kralja
ZAGREB –Hrvatska pošta stavit će u optjecaj u petak, 23. svibnja 2025. novu prigodnu poštansku marku tiskanu u povodu 1100.obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva. Marka s motivom brončanog reljefa s likom kralja Tomislava zajedničko je izdanje Hrvatske pošte i Hrvatske pošte Mostar, a na inicijativu Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“. Autor marke jeTomislav Vlainić, dizajner iz Splita, dok je autor predloška Frane Cota, hrvatski kipar i arhitekt. Izdanje je označeno slovnom oznakom A što odgovara iznosima poštarina za pismo mase do 50 g u unutarnjem prometu te za dopisnicu/razglednicu u unutarnjem prometu. Marka, čija naklada iznosi 50.000 primjeraka, izdana je u hrvatskom arku s 25 maraka i pet privjesaka u 30 polja. Uz marku je otisnuta i prigodna omotnica prvog dana (FDC).
Izdanje potražite od 23. svibnja u poštanskim uredima ili na www.epostshop.hr.
Tekst popratnog letka uz prigodnu marku napisao je dr. sc. Mario Jareb, znanstveni savjetnik u Hrvatskom institutu za povijest. Cijeli tekst dostupan je na www.posta.hr.
Tomislav je kao prvi hrvatski kralj danas općeprihvaćena činjenica. Na temelju istraživanja povjesničara potkraj 19. stoljeća njegovo je ime postalo i ime prvoga hrvatskoga kralja. Stvorena je i priča o njegovoj krunidbi na Duvanjskom polju 925. iako u povijesnim izvorima za to nema dokaza. Papa Ivan X. upravo je oko te godine uputio dva pisma u kojima spominje Tomislava: u jednom se spominje „kralj Tomislav u pokrajini Hrvata i u krajevima Dalmacija“, a u drugom je nazvan „dragim sinom Tomislavom, kraljem Hrvata“. Tomislav je vladao znatnim dijelom nekadašnje Donje Panonije sa središtem u Sisku i upravljao dalmatinskim gradovima, a pobjede nad Bugarima i vjerojatan uspješan otpor Mađarima pokazuju njegovu snagu i moć.
Takav vladar pojavio se pred Hrvatima potkraj 19. stoljeća. Očito je kako je svijest o približavanju tisućite obljetnice prvoga kralja utjecala na neke da počnu razmišljati o organiziranju dostojnog obilježavanja. Na to su godine 1906. došli utemeljitelji Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ Emilij pl. Laszowski Szeliga i Velimir Deželić stariji. U nagodbenoj Hrvatskoj pod mađarskom dominacijom – usto hrvatske zemlje nisu bile ni ujedinjene – podsjećanje na prvoga hrvatskoga kralja Hrvatske, usto neovisne i ujedinjene, i pobjednika nad Mađarima imalo je veliku simboličku vrijednost. Do zamisli o proslavi tisućite obljetnice došlo je i u današnjem Tomislavgradu, a pripreme za to vodio je fra Mijo Čuić, koji je zamislio i gradnju spomen-crkve.
Obilježavanje je održano u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca u kojoj hrvatski narod nije bio ravnopravan i na kušnji je bila njegova samobitnost i identitet. Proslave 1925. i sljedećih godina potaknula je Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“, a pratile su ih brojne publikacije i spomen-obilježja. To je bio važan korak u očuvanju i izgradnji hrvatskoga nacionalnog identiteta. Tragovi obilježavanja iz 1925. prisutni su i danas. Na poticaj Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ i Matice hrvatske 14. ožujka 2024. Hrvatski sabor proglasio je 2025. Godinom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva.
Mali kamenčić, veliki zdravstveni problem
Žučni kamenci su česta, ali često zanemarena pojava koja pogađa milijune ljudi, osobito žene nakon 40. godine života. Iako većina oboljelih godinama nema nikakve simptome, kod nekih mogu izazvati jake bolove i ozbiljne komplikacije poput upale žučnog mjehura. Pravovremeno otkrivanje ključ je uspješnog liječenja, a ultrazvuk abdomena najčešće je prva pretraga kojom se potvrđuje prisutnost kamenaca.
Kako i zašto nastaju žučni kamenci?
Žučni kamenci nastaju u žučnom mjehuru – malom organu ispod jetre koji skladišti žuč, tekućinu nužnu za razgradnju masti. Kada se poremeti ravnoteža sastojaka u žuči, poput kolesterola, soli i bilirubina, dolazi do kristalizacije i stvaranja kamenaca. Veličina im varira, nekada su veliki popust zrnca pijeska, a nekada znaju doseći i veličinu lješnjaka.
Najčešći faktori rizika uključuju spol (češći su kod žena), dob, pretilost, trudnoću, genetskepredispozicije te prehranu bogatu mastima, a siromašnu vlaknima. Većina kamenaca ne izaziva simptome i otkriju se slučajno, no ako se zaglave u žučnim kanalima, mogu izazvati jake bolove, mučninu, povraćanje pa čak i upalu.
Vrste žučnih kamenaca
Prema sastavu, razlikujemo tri osnovne vrste:
- Kolesterolski kamenci – najčešći oblik, sastoje se uglavnom od kolesterola. Obično su žućkaste boje i formiraju se kada u žuči ima previše kolesterola ili premalo žučnih soli.
- Pigmentni kamenci – tamniji i manji, nastaju iz viška bilirubina. Češće se javljaju kod osoba s bolestima jetre, žučnih kanala ili kod onih koji imaju česte infekcije žučnog sustava.
- Miješani kamenci – sadrže i kolesterol i pigmente, a nastaju kada se poremeti više čimbenika u sastavu žuči.
Vrsta kamenaca može utjecati na terapiju – neki se mogu razgraditi lijekovima, dok se drugi moraju ukloniti kirurškim putem, najčešće laparoskopskomkolecistektomijom (uklanjanje žučnog mjehura).
Žučni kamenci su podmukla pojava koja se može razvijati godinama bez ikakvih znakova. Ipak, simptomi se mogu pojaviti iznenada i biti vrlo intenzivni. Ako osjetite bol ispod desnog rebarnog luka, osobito nakon obroka, ili imate učestale probavne smetnje, posjetite liječnika. Jednostavna pretraga poput ultrazvuka abdomena može brzo otkriti uzrok problema i spasiti vas od neugodnih komplikacija.