KAPTOL - Uoči blagdana svetih Petra i Pavla, zaštitnika Općine Kaptol, svečanom sjednicom Općinskog vijeća obilježen je Dan općine. Sjednicu je otvorio i okupljene uzvanike, goste i vijećnike pozdravio predsjednik Općinskog vijeća Mile Pavičić, a središnji dio obilježavanja bio je osvrt načelnika Darija Lončarevića na prvu godinu njegova mandata te ostvarene i planirane projekte.
U svom obraćanju načelnik Dario Lončarević istaknuo je kako je Dan općine prilika za zahvalnost svima koji su svojim radom gradili i razvijali Kaptol, ali i za pogled prema budućnosti.
„Prošla je godina dana otkako sam preuzeo časnu i odgovornu dužnost načelnika Općine Kaptol. Godina dana možda nije dugo razdoblje, ali dovoljno je da se pokaže smjer, vizija i način rada. Od prvog dana vodila nas je želja da budemo općina koja sluša svoje ljude, koja planira, radi i gradi. Općina koja ne obećava, nego ostvaruje“, poručio je Lončarević.
Naglasio je kako su u proteklih godinu dana pokrenuti i nastavljeni projekti koji će dugoročno mijenjati izgled i kvalitetu života u općini. Među njima je izdvojio izgradnju novog vatrogasnog spremišta vrijednog 1,6 milijuna eura, projekt izgradnje višenamjenskog sportskog objekta vrijedan gotovo 1,8 milijuna eura te obnovu Starog grada Kaptola, investiciju vrijednu više od 5 milijuna eura.
„Ponosni smo partneri na projektu obnove Starog grada Kaptola, simbola naše povijesti i identiteta. Vjerujem da će taj projekt postati novi pokretač kulturnog i turističkog razvoja našega kraja te dodatno istaknuti vrijednost naše baštine“, rekao je.
Osvrnuo se i na ulaganja u prometnu i komunalnu infrastrukturu, istaknuvši završetak radova u Majstorskoj ulici i dijelu Vinogradske ulice, nastavak pripreme projekta produženja Vinogradske ulice te završnu fazu izgradnje vodovodne i kanalizacijske mreže na području naselja Alilovci i Podgorje.
Posebno je naglasio kako ukupna vrijednost svih pokrenutih, provedenih i završenih projekata tijekom protekle godine premašuje 11 milijuna eura.
„To nije samo broj, nego dokaz da se u Kaptolu radi i gradi budućnost za generacije koje dolaze. Možda ne možemo sve napraviti odjednom, ali želimo da svaki naš mještanin vidi kako se u svakom dijelu općine nešto pokreće, radi ili priprema. To je najbolji pokazatelj da Općina Kaptol ide naprijed“, istaknuo je.
Govoreći o demografskim mjerama, podsjetio je na povećane potpore za novorođenu djecu, pomoć mladim obiteljima pri kupnji ili izgradnji prve nekretnine, studentske stipendije te ulaganja u dječji vrtić i sadržaje za najmlađe.
„Naša je želja da mladi ljudi svoju budućnost vide upravo ovdje, da nakon školovanja imaju razlog vratiti se, osnovati obitelj, pokrenuti posao i graditi život u svojoj općini. Svaka nova obitelj, svako novorođeno dijete i svaki mladi čovjek koji odluči ostati u Kaptolu najveći su uspjeh i najveća investicija u našu budućnost“, poručio je.
Zahvalio je svim udrugama, vatrogascima, sportskim djelatnicima, kulturno-umjetničkim društvima, braniteljima, volonterima, općinskim vijećnicima i djelatnicima Jedinstvenog upravnog odjela na doprinosu razvoju zajednice, istaknuvši kako ostvareni rezultati ne bi bili mogući bez zajedničkog rada.
„Općinu ne čine samo zgrade, ceste i projekti – općinu čine ljudi. Zato će moja vrata, kao i vrata Općine Kaptol, i dalje ostati otvorena za svakog našeg mještanina. Samo razgovorom, suradnjom i međusobnim poštovanjem možemo graditi zajednicu na koju ćemo svi biti ponosni“, zaključio je načelnik.
U ime gradonačelnika i načelnika Požeško-slavonske županije okupljenima se obratio gradonačelnik Kutjeva Josip Budimir, koji je pohvalio ostvarene rezultate Kaptola, posebno istaknuvši omjer općinskog proračuna i vrijednosti investicija koje se provode.
„Kada napravim paralelu između izvornog proračuna Općine Kaptol i samo jedne investicije poput obnove Starog grada, mislim da ne treba puno više govoriti. To pokazuje da Općina Kaptol ima znanja, vještine i sposobnosti privući višestruko više sredstava nego što ih sama može osigurati“, rekao je Budimir, dodajući kako vjeruje da će i u budućnosti biti realizirani novi veliki projekti uz korištenje europskih fondova.
Županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić čestitala je svim stanovnicima Dan općine i blagdan njezinih zaštitnika te istaknula kako razvoj nije vidljiv samo kroz velike investicije.
„Općina nije samo raditi velike milijunske projekte. Općina je skrbiti o onome što je najvažnije, a to su naše obitelji, naša djeca i ljudi koji ovdje žive, koji od Kaptola nisu odustali i koji svojim trudom čine ovaj kraj ljepšim za život“, rekla je Jozić. Posebno je pohvalila kontinuitet razvoja općine, zahvalivši dugogodišnjem načelniku Mili Pavičiću te čestitavši aktualnom načelniku Dariju Lončareviću na prvoj godini mandata.
Saborska zastupnica Anamarija Blažević istaknula je kako je upravo primjer Kaptola najbolji odgovor na rasprave o ukidanju malih općina.
„Da je drukčije organiziran sustav lokalne samouprave, sigurno danas ne bismo mogli govoriti o ovakvim ulaganjima. Ljudi koji ovdje žive najbolje poznaju potrebe svoje zajednice i zato mogu postavljati prave prioritete“, poručila je Blažević, naglasivši kako upravo zajedništvo i ravnomjeran regionalni razvoj predstavljaju snagu Požeško-slavonske županije.
Na svečanoj sjednici dodijeljena su i javna priznanja. Zahvalnice Općine Kaptol primili su Dobrovoljno vatrogasno društvo Golo Brdo, OPG Kmetići i Josip Prajz, dok je Nagradu Općine Kaptol dobila učenica Ana Barić. Priznanja su laureatima uručili načelnik Dario Lončarević i predsjednik Općinskog vijeća Mile Pavičić. U ime nagrađenih obratio se Josip Prajz, a u glazbenom dijelu programa nastupio je Kaptolački tamburaški orkestar.
Uoči same sjednice na kaptolačkom mjesnom groblju odana je počast svim poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima.