Nedjelja, 09 Ožujak 2025 08:42

Ravnatelji županijskih Zavoda za hitnu medicinu iz cijele RH posjetili najnoviji i najsuvremeniji Zavod u Požegi - uskoro i helikopterska hitna služba

Ocijeni sadržaj
(7 glasova)

POŽEGA - Iako sastanke po pitanju razvoja i unaprjeđenja sustava, ali i izazova s kojima se susreću većinom održavaju u Zagrebu, ravnatelji županijskih Zavoda za hitnu medicinu iz cijele Republike Hrvatske na čelu s ravnateljicom Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Majom Grba-Bujević, sastali su se u Požegi.

Kako ravnateljica ističe, povod je sve ono što je napravljeno u smislu unaprjeđenja hitne medicinske službe na području Požeško-slavonske županije u 2024. godini. - Dugo već dolazim ovdje i vidim napretke iz dana u dan. U 2024. godini je ova zgrada Zavoda za hitnu medicinu otvorena u Požegi te ispunjava sve standarde hitne medicine, brinući o našim djelatnicima, ali isto tako i pacijentima. Već dugo surađujem sa županicom Jozić, ovoga svega ne bi bilo bez zaista velike podrške županije jer puno ljudi treba biti uključeno da bi zavod funkcionirao na ovakav način kao što funkcionira požeško-slavonski - rekla je Grba-Bujević upoznavši s novim standardima koji su na snazi, a koji se odnose na edukacije djelatnika, opremu i vozila.

Nova zgrada vrijedna 1,9 milijuna eura, otvorena je početkom lipnja 2024. godine, a realizirana je sredstvima Požeško-slavonske županije, Zavoda za hitnu medicinu Požeško-slavonske županije, Ministarstva zdravstva te Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije.

Ravnateljima iz cijele Republike Hrvatske dobrodošlicu je poželjela i županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić naglasivši kako će se s prepoznatim ulaganjem u unaprjeđenje zdravstvene skrbi nastaviti.

Od narednih investicija, istaknula je izgradnju zgrade Zavoda za hitnu medicinu u Pakracu te izgradnju uzletno-sletne staze za helikoptersku hitnu medicinsku službu u Požegi. - Nakon što smo zavod preselili na novu lokaciju uz požešku bolnicu i osigurali jedne izvrsne standarde, kao što je najavljeno, sljedeći korak nam je izgradnja zgrade Zavoda za hitnu medicinu u Pakracu, također pokraj bolnice. Isto tako, investicija koja je izuzetno važna za Požeško-slavonsku županiju je izgradnja i uređenje uzletno-sletne staze koja će se nalaziti ovdje uz zgradu zavoda u Požegi. Svjedočili smo već intervencijama helikopterske službe, a cilj je naravno zdravlje i spašavanje života naših sugrađana.

Ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Požeško-slavonske županije Fabijan Barišić istaknuo je kako su požeški hitnjaci u 2024. godini imali oko 17 tisuća intervencija, od čega 5,5 tisuća u Pakracu, tisuću u Pleternici te ostatak u Požegi. - Prošle godine smo nabavili četiri nova vozila, ove godine ćemo također nabaviti četiri nova, od čega dva idu za hitnu službu, a dva za sanitetski prijevoz. Tijekom ove godine je u planu i opremanje sukladno novim standardima kako bi oprema koja se nalazi u vozilima bila znatno poboljšana.