Banner 750x94 cestitka 1,2

la garage bilburger razanj

Breadcrumbs

Subota, 03 Travanj 2021 08:39

Udruga "Mali princ" obilježila Svjetski dan svjesnosti o autizmu i potrebe pružanja podrške osobama i njihovim obiteljima

Ocijeni sadržaj
(7 glasova)

24POŽEGA - Udruga Mali princ nastala je kao odgovor na brojne poteškoće s kojima se roditelji djece s poremećajem iz spektra autizma susreću. Misija naše udruge je pružanje podrške djeci i osobama s poremećajem iz spektra autizma i njihovim obiteljima u lokalnoj zajednici. Izuzetno nam je važno osvijestiti i poticati socijalno uključivo društvo koje će podržavati vrijednost i različitost svih osoba. Neki od ciljeva naše udruge jesu podrška, pomoć i senzibilizacija prema djeci i osobama s poteškoćama iz autističnog spektra te njihovim obiteljima ; promoviranje i zagovaranje načela jednakih mogućnosti i nediskriminacije u društvu; provođenje edukacijsko-rehabilitacijskih, sportskih, kulturnih programa prilagođenih djeci i osobama s poteškoćama iz autističnog spektra; informiranje šire javnosti o problemima i specifičnostima djece i osoba iz autističnog spektra; integracija i inkluzija u redovne odgojno-obrazovne ustanove u skladu s njihovim mogućnostima kao i osiguranje kvalitetnije integracije i inkluzije u društvo; suradnja s fizičkim i pravnim osobama. Ove godine po prvi put, Udruga je obilježila Svjetski dan svjesnosti o autizmu koji se obilježava 2. travnja.

 

11

S obzirom na cjelokupnu situaciju s pandemijom i poštivanje epidemioloških mjera, djeca i članovi udruge su simbolično obilježili ovaj datum. U prostoru Gradske knjižnice Požega, djeca su isticanjem poruka poslala poruku široj javnosti. Po završetku programa u Gradskoj knjižnici, članovi udruge zaputili su se na Trg svete Terezije Avilske gdje su pustili plave balone kao simbol autizma.

 

 

18

Porukama se želi ukazati na neke od činjenica:- 1 od 54 djece ima poremećaj iz spektra autizma, pojavnost je 4x češća kod dječaka, još uvijek nije poznat uzrok niti adekvatna terapija. Isto tako obitelji i sama djeca svakodnevno su suočeni s predrasudama, nerazumijevanjem, neznanjem članova šire zajednice. Stoga nam je vrlo važno senzibilizirati, osvijestiti i educirati širu javnost kako bi svako dijete, pa i ono s autizmom, imalo priliku biti ravnopravnim članom zajednice u kojoj živi - istakla je predsjednica udruge Danijela Franjetić  Medilović.10

 

 

5