Banner 750x94 panonika

HOE WebBanneri 750x250

Breadcrumbs

Subota, 08 Prosinac 2012 17:43

Nova stremljenja u hrvatskom školstvu

Ocijeni sadržaj
(4 glasova)

ZAVOD ZA ZNANSTVENI I UMJETNIČKI RAD HAZU  -

 

POŽEGA – Požeški Zavod za znanstveni i umjetnički rad HAZU organizirao je okrugli stol pod nazivom Nova stremljenja u hrvatskom školstvu na kojemu je nekoliko stručnjaka izložilo svoja predavanja. Tako je dr. sc. Vesna Vlašić, pročelnica odjela za društvene djelatnosti Požeško-slavonske županije govorila o Školstvu u našoj županiji. – Županija skrbi o školskim ustanovama kojima je osnivač, ali vodi računa i o onim ustanovama kojima nije osnivač, jer planira u strategiji školstva i planira razvoj tih ustanova. Stanje u školstvu naše županije je zadovoljavajuće, osim što je vidljiv pad broja djece, kako u osnovnom školstvu, tako i u srednjem školstvu. Mi smo ove godine upisali stotinu učenika manje u srednje škole, a prema statističkim podacima taj trend će se nastaviti. To znači da naša županija koja koordinira i planira upis u prve razrede mora u koordinaciji s ravnateljima iduće godine itekako poraditi na osmišljavanju zanimanja koja će ponuditi djeci. Nastojati ih uskladiti sa tržištem rada i učiniti što atraktivnijim da djecu zadržimo u našoj županiji. Kod financijskih pokazatelja za školstvo imamo dosta problema jer su nam prošle godine decentralizirana sredstva smanjena, a tako će biti i ove godine, i to će biti veliki problem kako će škole moći obnašati svoju osnovnu funkciju i na koji način će plaćati energente – rekla je Vlašić te pojasnila da je od 15 OŠ županija osnivač njih 11, a od 8 srednjih škola županija je osnivač njih 7.

Danas aktualnu temu Građanski odgoj – doktrina ili praksa obrazložila je doc. dr. sc. Marija Sablić. – Kod nas sve nešto što se uvodi kao novi predmet izaziva polemike. Mislim da su se ljudi uplašili dodatnog posla, da je to temeljni problem. Međutim kada sada u građanski odgoj uđe i eksperimentalni zdravstveni odgoj mislim da će ljudi vidjeti da je to što su do sada radili dobro. Mislim da su polemike bespotrebne, malo su se stišale i već danas kreću intervjui i bit će povratne informacije što se tiče evaluacije tog eksperimentalnog programa građanskog odgoja. Eksperiment traje dvije godine, i za dvije godine možemo očekivati potrebne rezultate i ja se nadam da će taj građanski odgoj na velika vrata ući u naše škole.