Breadcrumbs

Nedjelja, 08 Travanj 2012 11:26

Mlijeko iz Zlatne doline na vašem stolu

Ocijeni sadržaj
(8 glasova)

TRADICIONALNA PROMOCIJA MLIJEČNIH PROIZVODA ZA USKRS  -

POŽEGA – Već tradicionalno više od deset godina Udruga uzgajatelja simentalskog goveda Požeštine i Mljekara BiZ iz Buka promoviraju svoje mliječne proizvode koji su nastali na pašnjacima Požeštine i prerađeni u mljekari na području Požeštine. Ove promocije priređuju uvijek u prigodi blagdana Uskrsa, pa su tako članovi udruge i mljekara BiZ zajedno ponudili građanima Požege na kušanje domaće mlijeko i mliječne proizvode nastale od tog mlijeka. Građane su darivali s 300 litara mlijeka, jogurta, vrhnja i sireva, a također su darivali i Caritas.P4068356

Posebno treba istaći, kaže predsjednik Udruge simentalac, Tomislav Majetić, i sam veliki proizvođač mlijeka, da je ovo 100% domaći proizvod, nastao od sirovine koja je proizvedena u kraju u kojem živimo, od ljudi koje poznajemo i prerađen u jednoj od rijetkih domaćih mljekara, Mljekari BiZ, koja je također rezultat domaće investicije i poduzetništva, a prerađuje samo mlijeko s područja Požeštine.

Ovu promociju provodimo upravo sada u vrijeme kada je domaća mliječna industrija u velikim problemima i u najvećem dijelu u stranom vlasništvu. U vrijeme kada je u našoj županiji prestalo mlijeko proizvoditi 1300 gospodarstava od 2003. Godine do danas, gotovo svaka dva dana jedno gospodarstvo manje. Moramo istaknuti da je vrijednost sadašnje proizvodnje mlijeka, mesa i uzgoja u stočarstvu naše županije vrijedno oko 11 milijuna eura, a da je taj potencijal preko 25 milijuna eura – istakao je mr. sc. Miroslav Kovač, tajnik udruge.

P4068365Mlijeko s područja Požeštine Mljekara BiZ iz Buka prerađuje već punih 13 godina, a član je i Udruge simentalac. – Ove godine smo odlučili podijeliti malo više mlijeka i mliječnih proizvoda, da ljudi vide ta je to kvalitetno i potpuno prirodno, da je to iz ove naše Zlatne doline. Ovo naše mlijeko ima rok trajanja od pet dana, zbog toga što u njemu nema ništa od kemije. Jučer je pomuzeno i dovezeno s farme, danas je pasterizirano i ovdje ponuđeno na kušanje, te našim kupcima u prodavaonicama. Naši proizvodi, pravi domaći traže se sve više. Prisutni smo u Mercatoru s njihovom robnom markom koja se kod nas proizvodi, imamo svoju specijaliziranu prodavaonicu mliječnih proizvoda u Rijeci na tržnici, a ovih dana otvaramo takvu i u Osijeku na tržnici. Pokušavamo na taj način doći do šireg tržišta, ali i do svježeg novca, jer naplata ove godine ide puno usporenije nego prije – istakao je Božo Bošnjak, vlasnik obiteljske mljekare Biz iz Buka, u kojoj radi cijela obitelj, a zapošljava i desetak djelatnika.

 

P4068341